Yağlı boya, akrilik teknikleri -1

Kasnak (Şasi)

İki boyutlu resim yüzeyi olarak kullanılan tuval bezinin gerildiği çerçeveye kasnak (şasi) denilmektedir. Kasnaklar, köknar, ıhlamur, kavak veya ayos gibi, budaksız ve hafif kerestelerden imal edilirler.

b2-stretcher-kit

Tuval

Tuvaller, atkı ve çözgü iplikleri aynı kalınlıkta olan, pamuklu dokuma, jüt veya keten bezlerinden yapılır.  Tuval imalatında %35 sentetik elyaflı yelken bezleri dahil olmak üzere %100 pamuklu dokuma türleri veya %100 saf veya %35 oranına kadar sentetik iplikli keten dokuma türleri de kullanılmaktadır.

Tuval bezlerinin kalınlıkları 200 gr/m2 ile 1200 gr/m2 arasında değişebilir. Tuval bezinin gramajı arttıkça mukavemeti ve iplik kalınlıkları ile gözenekleri de artar.

handstretch15

Tuval bezi kasnağa gerilirken, kumaşın atkı ve çözgü ipliklerinin dikey ve yatay konumunun bozulmamasına, dokumanın kendine özgü düzeninin “deforme” olmamasına ve buna bağlı olarak tuvalin, resim düzleminin her bölgesinde aynı gerginlik derecesinde olmasına dikkat edilmelidir. Kamalı geçme kasnaklarda, genellikle germe işlemindeki iplik gerilim ayarlarının değişmesi nedeniyle tuval yüzeyinde oluşan potluk yada aşırı gerilmeler, kasnak üzerindeki kamaları karşılıklı olarak gevşetip sıkıştırmak suretiyle gidermek olasıdır. Buna karşın imalat hatalarından kaynaklanan deformasyonların önüne geçmek pek olası değildir.

Tuval Astarları

Tuval bezi kasnağa, dikey ve yatay eksen itibariyle deforme olmadan gerildikten sonra, gerilme derecesini daha homojen kılmak ve tuval bezinin zaman içinde çürümesini önlemek için 1/20 oranında sıcak su ile inceltilmiş marangoz tutkalı (rabbit skin size) ile astarlanır. Bu tür bir isolasyon, çalışma sürecinde fırça darbeleri veya başka nedenlerle ortaya çıkabilecek potluğu engellemektedir.

Yağlı boya resim tekniğinde, yağlıboyanın doğrudan doğruya tuval üzerine, sürülmesi, sakıncalıdır. Dolayısıyla sözü edilen jelatin tutkal izolasyonu, bezir yağı ya da keten yağı gibi, belli asit türlerini içeren boyaların, doğrudan doğruya tuval bezine temas etmesini önlemek suretiyle resmin ömrünü artırmakta, tuval bezinin zaman içinde sararıp çürümesine engel olabilmektedir.

CanvasPriming

Günümüzde üretilen hazır tuval astarlarında;

  • 1/50 oranında çatlamayı önleyici (texanol gibi)
  • 1/10 oranında kurumayı geciktirici maddeler(retarder gibi),
  • 1/100 oranında köpük kırıcı maddeler
  • 1/100 oranında gliserin gibi akışkanlığı sağlayıcı maddelerle (gliserin gibi)
  • 1/20 oranında koruyucu ve depolamada kokuşmayı önleyici maddeler de ilave edilmektedir.

Boraks Kazein Astar

Bazı sanatçılar sert zeminlerde yapılan tempera ve yağlıboya çalışmalarında, marangoz tutkalı ile yapılmış geleneksel jelatin astar yerine, yine geleneksel yağlıboya resim tekniklerinde kullanılan kazein tutkalı ile hazırlanmış astarları tercih ederler.

Zımpara

Prüzsüz bir zemin üzerine yağlı boya veya akrilik resim yapmak çok daha keyifli ve doğrudur. Bu yüzden astarı kurumuş ve bitmiş tuval ince zımpara ile zımparalanır. Birden fazla astar sürdüğümüz durumlarda doğru olan her astar katı kuruduktan sonra zımparalamaktır.

tuval-detay


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in H:\root\home\cuneyt-001\www\karsiyakaresimkursu\wp-includes\class-wp-comment-query.php on line 405